Collegium Modern Prague Orchestra

V Novoměstské radnici Praha 2 se konalo představení opery Brundibár.

Děti z Dismanova sboru hrály s plným nasazenímV Novoměstské radnici Praha 2 se 18. října 2021 v 18:00 hod. konalo při příležitosti 80. výročí zahájení prvních transportů do terezínského ghetta i k připomínce válečných obětí z řad Dismanova rozhlasového dětského souboru představení dětské opery o dvou dějstvích aktuálně nazvaným Brundibár poražen!, kterou napsali autoři Hans Krása a Adolf Hoffmeister v letech 1938 – 1939. Záštitu nad představením převzala starostka Městské části Praha 2 Mgr. Jana Černochová. V režii Zdeny Fleglové představení doprovodil Collegium Modern Prague Orchestra pod taktovkou Mgr. Michala Macourka. Hlediště zaplnilo na 150 diváků.

Záštitu nad představením převzala starostka Městské části Praha 2 Mgr. Jana ČernochováPořadem zasvěceně a s noblesou provázela Tereza Tobiášová, účinkující z dětského uměleckého společenství Disman-Čáry-Um, která představila paní starostku MČ Praha 2 Janu Černochovou a předala jí mikrofon, aby také řekla pár vřelých slov. Mezi vzácnými hosty ve velkém sále Novoměstské radnice zaujaly místa v první řadě dvě pamětnice pohnutých dob terezínského ghetta paní Helga Hošková-Weissová a RNDr. Michaela Vidláková. V hledišti byli přivítáni mimo jiné také synové autora libreta Adolfa Hoffmeistera Adam a Martin Hoffmesterovi.

Zdena a Václav Fléglovi jsou s Dismanovým souborem nerozlučně spjatiBrundibár je dětská opera Hanse Krásy o dvou jednáních na libreto Adolfa Hoffmeistera. Poprvé operu provedly děti ze židovského sirotčince v Praze někdy na přelomu let 1942 a 1943. V roce 1943 se většina tvůrců sešla v Terezínském ghettu, kde byla opera znovu nastudována. Představení se stalo velmi populárním a bylo v letech 1943–1944 provedeno asi 55 krát. Bylo ale také zneužito nacistickou propagandou jako důkaz o idylickém životě Židů v Terezíně.

Představení se zúčastnily i pamětnice z Terezína Helga Hošková – Weisová a RNDr. Michaela VidlákováV roce 1972 byl rukopis objeven v pozůstalosti Jaroslava Jindry, bývalého československého atašé ve Vídni. Dědicové darovali tento rukopis Památníku Terezín, a díky tomu může být dílo inscenováno i v dnešních dnech. Představení v Novoměstské radnici mělo délku 29 minut a děti byly odměněny zaslouženým dlouhotrvajícím potleskem plného sálu. Místostarosta MČ Praha 2 Ing. Jaroslav Šolc předal květiny oběma výše jmenovaným pamětnicím. Diváci opouštěli sál nejen s nadšením nad dětskými výkony, ale i hluboce dojati celkovou atmosférou představení.

 
Představení doprovázel orchestr Collegium Modern Prague Orchestra Přes poněkud stísněné podmínky se orchestr doprovodu představení zhostil se ctí Za dirigentský pult se postavil Michal Macourek Každý z účinkujících bral svou roli velice vážně a dával do ní vše
Možná zde vidíme začátky budoucích slavných herců Děti hrály s velkým zaujetím a bylo na nich vidět, že je to baví Zajímavé bylo i úsporné, ale výstižné líčení účinkujících Děkovačku provázel dlouhý a nadšený potlesk diváků