Vytisknout
Zobrazení: 216

Rodina Macourkových se na festivalu představila v kompletní sestavě: Michal Macourek – klavírní doprovod a průvodní slovo, Kateřina Hlaváčová Macourková – příčná flétna, Ondřej Macourek – příčná flétna a klavír a Kačenka Macourková – housle a klavír24. 9. 2021 proběhl v Příbrami Hudební festival Antonína Dvořáka, kterého se zúčastnilo mnoho hudebníků. V rámci festivalu proběhlo 15 – 20 samostatných koncertů a pořadů, se kterými umělci zavítali do škol i na náměstí. 52. ročník festivalu je věnovaný vztahům Antonína Dvořáka – a jeden z těch, co nejvíce formovaly jeho život, byl vztah k jeho rodině. A tak pořadatelé představili posluchačům také několik rodin, takové, ve kterých se láska k hudbě dostává do vínku snad už při narození. Jednou z nich, která na Festivalu předvedla své umění a nadání, je i rodina Macourkových. Klavírista a dirigent Michal Macourek vystoupil spolu s manželkou, flétnistkou Kateřinou a dětmi Ondřejem a Katkou. Dva koncerty s názvem „Hraje celá rodina“ v časech 8:55 a 10:00 hod. na ZŠ Školní dětské posluchače doslova nadchla. Jednu krásnou reakci malé divačky si můžete přečíst na fotografii.

Kačenka se představila hrou na klavírV roce 2016 měl velký úspěch a odezvu první ročník Open air projektu, nazvaného Den s Antonínem Dvořákem. Přibližně 1 tisíc dětí i dospělých se zúčastnilo akcí prezentujících klasickou hudbu. Úspěch akce v následujících letech narůstal, zejména je vítána ze strany škol. Proto i pro další roky připravují organizátoři sérii doprovodných akcí – koncerty na netradičních místech (nemocnice, obchodní dům, pěší zóna ad.), interaktivní pořady ve školkách, základních i středních školách. V rámci tohoto projektu dochází jak k prezentaci klasické hudby, tak k propojení hudby s dalšími uměleckými obory. Na projektu se aktivně podílí i příbramské Základní umělecké školy a žáci základních a středních škol.

Kateřina a Michal Macourkovi vystupují také jako Duo DacapoV roce 2021 se na školách kromě Macourkových představili ještě další interpreti. V pořadu „V hlavní roli smyčce“ se představil houslový virtuos a přední český violista Petr Verner, v pořadu „Hrajeme si na housličky“ mohli posluchači vidět a slyšet rodinu houslových virtuosů Jany a Ondřeje Lébrových i s jejich šikovnými dvojčaty. Ani žesťové nástroje nepřišly na festivalu zkrátka. V pořadu „Že jste neslyšeli žestě?“ se představili hráči předních českých orchestrů Ladislav Lejnar a Lukáš Besuch a seznámili děti s tubou a trombonem.

Ondra se pomalu stává mistrem ve hře na příčnou flétnuKomu při pohledu na orchestr vrtá hlavou, co vlastně dělá dirigent, k čemu má taktovku a jestli musí cvičit stejně jako hráči na nástroje, tak to vše a ještě mnohem víc, prozradil dětem dirigent Debashish Chudhuri. S pořadem „Hraji, hraješ, hrajeme …. nehraji, diriguji“ se představil ve Waldorfské škole.

Děti ze základních škol po koncertech své dojmy sepsaly, zde máte reakci na koncert MacourkovýchDále proběhly koncerty na veřejných prostranstvích, například před Nemocnicí Příbram koncert „Dostaveníčko“, ve kterém se představili Uruda Brass a flétnový soubor ZUŠ na nám. T. G. Masaryka. Další koncert s názvem „Ať hudba zní I.“ proběhl ve složení Uruda Brass a saxofonové duo ze ZUŠ A. Dvořáka a zobcové flétny a klarinety ze ZUŠ na nám. T. G. Masaryka. Žesťové kvarteto Uruda Brass vzniklo spoluprací a přátelstvím mladých úspěšných umělců Jana Perného (trombon), Davida Czecha (trombon), Štěpána Grandische (trombon) a Ladislava Lejnara (tuba). Hráči jsou členy předních českých orchestrů (Česká filharmonie, Orchestr Národního divadla, Ústřední hudba AČR).

Koncert Macourkových se setkal u posluchačů s velkým zájmem a sklidil obrovský úspěchV pražské ulici před Kaférnou se konal koncert „Pohlazení na duši II.“ v přednesu houslového Dua Agape, a o něco později se k nim přidal v koncertu „Ať hudba zní II.“ pěvecký sbor ze ZUŠ A. Dvořáka a kytarový soubor ZUŠ na nám. T. G. Masaryka. Houslové Duo Agape tvoří dvě nadějné mladé houslistky: Kateřina Krejčová, studentka HAMU a členka Akademie komorní hudby, Orchestrální akademie České filharmonie a nově zástupce koncertního mistra v Plzeňské filharmonii a Markéta Peldová, držitelka 3. cenu na Akademii Václava Hudečka 2019, studující v Düsseldorfu a od října 2021 na MDW ve Vídni. Festivalu Antonína Dvořáka v Příbrami přejeme do dalších let hodně úspěchů a nadšených mladých posluchačů. O fotoreportáž se postaral Martin Andrle, děkujeme!

 
V další škole se představila rodina Labrových Před nemocnicí Příbram vystoupilo kvarteto zobcových fléten a klarinetů ze ZUŠ na nám. T. G. Masaryka Diváky zaujal také kytarový soubor ZUŠ na nám. T. G. Masaryka Také houslistky Dua Agape diváky zaujaly
Ulice Příbrami ožily festivalem a naplnily se vděčnými diváky Na ulici se představil také pěvecký sbor ze ZUŠ Antonína Dvořáka Saxofonové duo ze ZUŠ Antonína Dvořáka dokázalo také diváky nadchnout Žesťové kvarteto Uruda Brass si také vysloužilo od diváků nadšený potlesk