Vytisknout
Zobrazení: 202

CMPO vystoupil na Beřkovických slavnostechV sobotu 10. září 2022 vystoupil orchestr Collegium Modern Prague Orchestra pod taktovkou dirigenta Michala Macourka na slavnostech v Dolních Beřkovicích. Část několikadenních slavností se odehrávala ve společenském sále restaurace Na knížecí na náměstí Míru 23. Právě zde CMPO vystoupil před zcela naplněným sálem. Úderem 14 hodiny se mikrofonu ujala moderátorka Daniela Brůhová, aby přivítala diváky a vzácné hosty a předala dirigentský pult Michalu Macourkovi. V první polovině koncertu zazněly skladby Julia Fučíka „Vjezd gladiátorů“ a „Florentinský pochod“, „Na krásném modrém Dunaji“ a „Vídeňský valčík“ od Johanna Strausse ml., nebo část skladby „1. věta ze symfonie č. 3 – Eroica“ od Ludwiga van Beethovena.

Diváci sál zcela zaplniliZávěr první poloviny koncertu byl věnován skladbám Antonína Dvořáka. Árii Prince z Rusalka „Vidino sladká přesladká“ přednesl sólista Jakub Dolejš, místní rodák, a sklidil na ni obrovský potlesk. Árie Rusalky ze stejnojmenné opery „Měsíčku na nebi hlubokém“ zazněla v podání sopranistky Dity Hořínkové. Diváky uchvátila nejen svým zpěvem, ale také neobyčejnými šaty, které mají pro obyvatele Dolních Beřkovic mimořádnou historickou hodnotu a význam. Ditě padly hned napoprvé a bez jakýchkoli úprav jako ulité. Árie Rusalky tak dostala úplně novou a neobyčejnou dimenzi. Potlesk samozřejmě nebral konce a ozývalo se i nadšené „Bravo!“ U historie vzácných a nádherných šatů se musím chvilku pozastavit.

Orchestr dirigoval Michal MacourekLobkowiczký víkend odkazoval nejen na místní šlechtu, ale také na jejich zaměstnance. Vnučka generálního ředitele lobkowiczkého panství Otakara Wollmana, který panství spravoval v letech 1919-1941, Valerie Vochozková poskytla pro tento koncert šaty po své babičce Marii, která byla chotí Otakara Wollmana. Marie Wollmanová byla nejen krásná, ale měla školený soprán, a často za první republiky vystupovala v Beřkovicích při různých příležitostech – a to právě v sále Na Knížecí, kde po sto letech opět jakoby Marie Wollmanová zase zpívala – ve svých šatech. Wollmanovi bydleli v čp. 42 a z arkýře Marie árii Rusalky často zpívala. Wollmanovi patřili vedle Lobkowiczů v Beřkovicích mezi honoraci stejně jako rodina nadlesního Profelda, jehož pravnuk je právě Jakub Dolejš.

Ondřej Macourek je nejmladším hráčem orchestruDruhá půlka koncertu byla zahájena „Loveckou písní“ v úpravě pro dechový kvartet z pera Ferdinanda Lobkowicze. Poté zazpíval Sbor dětí ze 3. a 5. třídy ZŠ Dolní Beřkovice pod vedením učitele Martina Sála českou lidovou píseň „Zelení hájové“ a dojal snad všechny přítomné diváky. Následovalo vystoupení Dua T´N´T Terezy Bečičkové a Tomáše Ludvíčka s písní v angličtině „Going Home“ od Antonína Dvořáka. Koncert pokračoval skladbami Johanna Strausse st. „Radetzkého pochod“, „Šavlovým tancem“ od Arama Chačaturjana a „Slovanskými tanci č. 5 a 8“ od Antonína Dvořáka. Součástí slavnostního odpoledne byl i křest knihy „Lobkowiczové dolnobeřkovští“ autora Karla Tichého, kterou mu pokřtili Otakar Volman a Michal Lobkowicz místní pramenitou vodou.

V průběhu koncertu byla pokřtěna kniha Karla Tichého o rodu Lobkowiczů na DolnobřežanskuPoté se mikrofonu ujali starosta obce Miroslav Hrdý a místostarosta Miroslav Kuřátko, aby předali ocenění čestným občanům Dolních Beřkovic kronikáři Bohumilu Pokornému, který byl tímto oceněním velmi dojat. Ocenění Ferdinandu Lobkowiczovi in memoriam převzala Marie Hlaváčová. Třetí uznání Kongregaci školských sester převzala posléze v neděli zástupkyně kongregace milosrdná sestra Anežka Bednářová. Koncert byl zakončen části „Ódy na radost“ Ludwiga van Beethovena.

Sopranistka Dita Hořínková vystoupila v historických šatech, které pro místní rodáky mnoho znamenajíOvace nadšeného publika nebraly konce. Potom nastalo velké focení, všichni chtěli památku na toto nádherné odpoledne s Ditou v historických šatech a Dita ochotně a dlouho se všemi pózovala. Sama byla z šatů tak nadšená, že jí bylo skoro líto, že je bude muset zase vrátit. Celá akce byla zakončená o patro níž v místní restauraci, kde byl připraven velkolepý raut. Mělnický Jiří Lobkowicz na něj dodal sponzorsky víno, pivovar Lobkowicz dodal na Beřkovické slavnosti pivo. A tak byla sobotní část slavností zakončena veselým povídáním a vzpomínáním starousedlíků u dobrého jídla a moku. A nebyl snad nikdo, kdo by si kromě nezapomenutelného zážitku z koncertu Collegium Prague Modern Orchestra neodnášel také čerstvě pokřtěnou zakoupenou knihu od Karla Tichého „Lobkowiczové dolnobeřkovští“. Nezbývá, než pogratulovat organizátorům k výjimečně vydařené akci, a těšit se v budoucnu na další.

 

Program koncertu:
1. Julius Fučík – Vjezd Gladiátorů
2. Julius Fučík – Florentinský pochod
3. Johann Strauss ml. – Na krásném modrém Dunaji
4. Julius Fučík – Pax vobis
5. Johann Strauss ml. – Vídeňský valčík
6. Ludwig van Beethoven – 1. Věta ze symfonie č. 3 – Eroica (část)
7. Antonín Dvořák – Vidino sladká přesladká, árie Prince z opery Rusalka – sólista Jakub Dolejš
8. Antonín Dvořák – Měsíčku na nebi hlubokém, árie Rusalky z opery Rusalka – sólistka Dita Hořínková
9. Maurice Ravel – Pavana za mrtvou infantku
10. Johaness Brahms – Uherský tanec č. 5

Přestávka

11. Ferdinand Lobkowicz – Lovecká píseň v úpravě pro dechový kvartet
12. Česká lidová píseň – Zelení hájové, Dětský pěvecký sbor žáků 3. a 5. třídy ZŠ Dolní Beřkovice pod vedením učitele Martina Sála
13. Antonín Dvořák – Going Home, Duo T´N´T, Tereza Bečičková a Tomáš Ludvíček
14. Johann Strauss st. – Radetzkého pochod
15. Aram Chačaturjan – Šavlový tanec
16. Antonín Dvořák – Slovanský tanec č. 8
17. Antonín Dvořák – Slovanský tanec č. 15
Křest knihy a předání čestných ocenění Beřkovický patriot – Karel Tichý, moderátorka, Ivan Volman a Michal Lobkowicz
18. Ludwig van Beethoven – Óda na radost (část)